Menu Zamknij

Święty Archanioł Michał już wkrótce w naszej parafii

W dniach od 18 do 20 sierpnia w naszej parafii będzie przebywać figura Św. Michała Archanioła z Góry Gargano. Peregrynacja figury do parafii w całej Polsce jest prowadzona przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła od 2013 roku. Jaka jest historia figury i skąd pochodzi?

Święty Archanioł Michał jest najważniejszym spośród aniołów. Jego imię oznacza Któż jak Bóg. Stojąc na czele wszystkich dobrych aniołów, obwieścił chwałę Boga i całkowitą wierność Jemu w walce przeciw Lucyferowi i zbuntowanym aniołom (Ap 12,7-9). Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Ojcowie Kościoła uważali, że po Matce Bożej to Święty Michał odbiera największą cześć w niebie. W Starym Testamencie Święty Michał był orędownikiem i opiekunem Izraela, a przez chrześcijan został uznany za patrona Kościoła.

Począwszy od V wieku, Święty Michał był czczony przez Kościół 29 września. Od roku 1921 decyzją papieża Benedykta XV dzień ten stał się liturgicznym świętem upamiętniającym również dwóch pozostałych Archaniołów: Gabriela i Rafała.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz założył dwa Zgromadzenia Zakonne Św. Michała Archanioła (Księża Michalici i Siostry Michalitki), którym zlecił wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza opuszczonej.

Tylko w Polsce imię św. Michała Archanioła nosi ponad trzysta kościołów, ale najsłynniejsze w Europie sanktuarium poświęcone temu świętemu znajduje się na Górze Gargano w Monte Sant’ Angelo w południowo – wschodnich Włoszech. To tu w V wieku po raz pierwszy Archanioł objawił się św. Wawrzyńcowi, biskupowi Sipontu, mówiąc: „Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego”. Ze względu na fakt, że grota Monte Gargano była od wieków miejscem świętym dla zamieszkujących tę okolicę pogan, biskup długo zwlekał z wypełnieniem polecenia Archanioła. Do czasu. Dwa lata później, w roku 492 Sipont został oblężony przez Germanów. Św. Wawrzyniec zarządził trzydniowa pokutę i publiczne modlitwy, podczas których powtórnie przyszedł do niego Archanioł Michal obiecując zwycięstwo. 29 września 492 roku stoczono zwycięską bitwę, której towarzyszyło trzęsienie ziemi, grzmoty i błyskawice. 8 maja kolejnego roku cała ludność Sipontu usłyszała dochodzące z groty Monte Gargano cudowne śpiewy anielskie. Jeszcze bardziej zdezorientowany Św. Wawrzyniec zwrócił się po opinie do papieża, św. Gelazego. Otrzymawszy jego aprobatę zamierzał poświęcić grotę, ale ponownie objawił mu się Archanioł i powiedział: „Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię”. Od tego dnia grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została nigdy poświęcona ludzką ręką. Dzisiaj w grocie znajduje się kilka kamiennych rzeźb. Pośrodku dominuje figura św. Michała Archanioła, który zwycięża smoka, a po bokach znajduje się posąg Madonny z Dzieciątkiem oraz rzeźby przedstawiające Najświętszą Trójcę i św. Mateusza Apostoła.

Już wkrótce powitamy figurę św. Michała Archanioła w naszej parafii. Wszystkich parafian jak i gości, przybyłych z tej okazji zapraszamy do licznego udziału zarówno w uroczystości powitania figury jak i nabożeństwach i adoracjach. Do codziennego odmawiania polecamy modlitwę do św. Michała Archanioła:

Święty Michale Archaniele,
wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył,
pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Udostepnij:
Opublikowany wKRONIKA