Menu Zamknij

Peregrynacja Relikwii bł.Jose del Rio i bł.Karoliny Kózkówny

W naszej Archidiecezji mamy zaszczyt przyjmować w ramach peregrynacji po Polsce relikwie bł.Jose del Rio i bł.Karoliny Kózkówny.

Postać bł. Jose była przedstawiona w filmie „Cristiada” obrazującym prześladowania religijne w Meksyku, w latach 20-tych. Był on żołnierzem armii powstańczej Meksyku w czasie powstania katolickiego przeciwko laickim władzom. W chwili śmierci miał niecałe 15 lat. Przed egzekucją powiedział: „Niech żyje Chrystus Król! Spotkamy się w niebie”. Został on beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI 20.11.2005 r.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2.08.1898 r. we wsi Wał-Ruda nad Dunajcem. Wzrastała w rodzinie bardzo religijnej, była urodzoną katechetką. Dnia 18.11.1914 r. idąc do kościoła na nowennę ku czci św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, nie wróciła do domu. Została uprowadzona, uciekała do lasu, gdzie broniąc się do końca, została brutalnie i śmiertelnie pobita przez rosyjskiego żołnierza. Dopiero po jej śmierci ludzie zrozumieli, że codzienna wierność Karoliny Bogu nabrała wyrazu świadectwa. Na jej pogrzebie 6.06.1914 było ponad 3 tys. ludzi. Została beatyfikowana 10.06.1987r. przez Jana Pawła II. Jest patronką Ruchu Czystych Serc, KSM i diecezji rzeszowskiej.

Bł. Jose del Rio i bł. Karolina Kózkówna są patronami młodzieży.

Celem peregrynacji jest spopularyzowanie postaci tych młodych błogosławionych naszego Kościoła zwłaszcza wśród młodzieży, aby poprzez świadectwo ich życia, zachęcić młodych ludzi do odważnego kroczenia za Chrystusem – naszą Miłością i Życiem.

Udostepnij:
Opublikowany wKRONIKA