Menu Zamknij

Koncert organowy w wykonaniu prof. Michała Dąbrowskiego

W XXVIII niedzielę zwykłą po raz pierwszy po zakończeniu renowacji zabrzmiały w naszej świątyni zabytkowe organy. Na tą uroczystość został zaproszony prof. Michał Dąbrowski.

Ukończył on Wydział Wychowania Muzycznego oraz Wydział Instrumentalny w klasie organów prof. Józefa Serafina w warszawskiej PWSM. Od 1983 r. pełni obowiązki organisty Kościoła św. Krzyża w Warszawie, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje Msze Święte. W latach 1982- 2005 związany był współpracą artystyczną ze znakomitą polską śpiewaczką Stefanią Woytowicz, wraz z którą wystąpił m.in. na specjalnym koncercie dedykowanym Janowi Pawłowi II w Castel Gandolfo. Jest organizatorem spotkań chórów pod nazwą Cantate Domino, które odbywają się od 1984 r. co dwa lata w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie. Od października 2000 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Warszawie i Białymstoku improwizację organową i grę liturgiczną. Koncertuje w kraju i za granicą. Jako organista i dyrygent dokonał nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych i filmowych.

Profesor Dąbrowski swym akompaniamentem z pomocą naszego chóru parafialnego Cantate Domini ubogacił Mszę świętą o godzinie 12.00. Bezpośrednio po nabożeństwie odbył się koncert organowy. W wykonaniu prof. Dąbrowskiego mogliśmy usłyszeć Preludium in d i fuga Jana Podbielskiego oraz Partita O Gott du frommer Gott i Pastorale in F Johanna Sebastiana Bacha. Te wielkie wydarzenie w życiu naszej parafii zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Barki przy tle dźwięków wydobywających się z odnowionych organ. Dzięki temu wszyscy obecni w kościele zaakcentowali zbiegającą się XII Dzień Papieski.

W tym miejscu jeszcze raz chcielibyśmy wszystkim podziękować za ciężką pracę włożoną w renowację organ.

Szczególne Bóg zapłać składamy też w stronę pana Szymona Szubzdy za zorganizowanie koncertu oraz panu prof. Michałowi Dąbrowskiemu za przyjęcie zaproszenia oraz ubogacenia swoją osobą tak ważnego wydarzenia z życia naszej wspólnoty parafialnej.

Dziękujemy pani Elżbiecie Brzęś oraz chórowi Cantate Domini – za przygotowanie pieśni podczas Mszy Świętej oraz ks. Sławomirowi Piłaszewiczowi – za oprawę techniczną i otwarte serce.

Pragniemy również podziękować wam drodzy słuchacze za to żeście zaszycili swą obecnością pierwszy koncert organowy w Dobrzyniewie. Wszystkim za wszystko BÓG ZAPŁAĆ!!!

Udostepnij:
Opublikowany wKRONIKA